- Պարզի՛ր աjն թիվը, որը պիտի լինի աստղանիշի փոխարեն։
120+*=200 օրինակ՝ 200-120=80, 120+80=200
750+*=1000 1000-750=250, 750+250=1000
600+*=950 950-600=350, 600+350=950
330+*=800 800-330=470, 330+470=800
700-*=150 700-150=550, 700-550=150
1450-*=800 1450-800=650, 1450-650=800
- Կատարի՛ր
48×3=40×3=8×3=144
54×8=50×8+4×8=432
33×5=30×5+3×5=165
45×5=40×5+5×5=225
- Օգտվելով գնացուցակի տվյալներից՝ պատասխանի՛ր հարցերին:
| ապրանք | 1 հատի արժեքը | |
| մատիտ | 80 : 8 x 5 | 50 դրամ |
| գրիչ | Մատիտից 10 դրամով էժան է | 40 դրամ |
| թուղթ | Մատիտից 5 անգամ էժան է | 10 դրամ |
| կավիճ | Թղթից 2 անգամ թանկ է | 20 դրամ |
| ռետին | Գրիչից 20 դրամով թանկ է | 60 դրամ |
| սրիչ | Գրիչից 2 անգամ թանկ է | 80 դրամ |
Ա. Որքա՞ն գումար է հարկավոր 2 ռետին գնելու համար:
2×60=120 դրամ
Բ. Որքա՞ն գումար է հարկավոր 3 մատիտ գնելու համար:
3×50=150 դրամ
Գ. Որքա՞ն գումար է հարկավոր 5 թուղթ գնելու համար:
5×10=50 դրամ
Դ. Որքա՞ն գումար է հարկավոր 4 գրիչ գնելու համար:
4×40=160 դրամ
Ե. Յուրաքանչյուր առարկայից մեկ հատ գնելու համար:
50+40+10+20+60+80=260 դրամ
Զ. Յուրաքանչյուր առարկայից երկու հատ գնելու համար:
2×260=520 դրա