ՄԱԹԵՄ

700+630+70=630+70+700=1400
120+800+200+40=800+120+200+40=1160
5440+60+493+7=493+7+60+5440=6000

28+33+17+32=100

45342x6x7-(56452-4084):8-46253=185246


56452-4084=52368
45342×42=1904364
1904364-52368=1851996
1851996:8=231499
231499-46253=185246

116(բ)

60կգ+274կգ+440կգ=774կգ
12կգ 250գ-8գ=12կգ 242գ
7կգ 425գ+5կգ 575գ=13կգ
5կգ 400գ+600գ=6կգ

135 (բ)

70+52+130=252
120+177+600+80=977
2x70x9x5=6300

137(բ)

а+b=54մմ

54մմ-ը 15մմ-ով փոքր է․

Լուծում
54+54+15=123
Պատ․՝123մմ։

ruseren

мой, моя, моё

Это мой. дом.              Это моя. сестра.         Это моё. окно.

Это мой. брат.             Это мой.  класс.          Это моё. фото.

Это моё. яблоко.         Это мой. шкаф.           Это моя. школа.

Это моя. мама.            Это мой. город.           Это мой. журнал.

             твой, твоя, твоё

Это твоё. пальто.              Это твоя. собака.       Это твоё. этаж.

Это твоя. сумка.                Это твоя. дедушка.    Это твой. сад.

Это твоя. комната.            Это твоя. бабушка.     Это твоя. семья.

Это твой. подъезд.            Это твоя. карта.          Это твоя. кошка

ваш, ваша, ваше

Это ваша. страна.         Это ваше. море.            Это ваша. книга.

  Это ваш. город.           Это ваш. парк.             Это ваш. журнал.

наш, наша, наше

Это наша. школа.         Это наш. брат.                Это наш. щенок.

Это наш. класс.           Это наш. подъезд.          Это наш. врач.

Это наше. пальто.         Это наша. сестра.             Это наша. рыба.

ՄԱՅՐԵՆԻ

Վարժություն 1: լրացրեք բաց թողած տառերը

Հեքիաթ, Սոֆիա (աղջկա անուն),բամիա, այծեամ, եղիամ, էքսկուրսիա, Ասա (աղջկա անուն), խավիար, կղզեակ, կրյա, միլոիրդ, Վիկտորիա (ջրվեժ), վայրկական, մումիա, քիմտա, օվկիանոս, անցյալ,միլյոն, Սոֆիա (քաղաք), չեմպոոն, Ֆրանսկա (քաղաք),քամելիոն,  

հավելի, նալել:

Վարժություն 2: լրացրեք բաց թողած տառերը

Մարիամ, Ասա(աշխարհագրական անուն), հարգելի, երեխաի, Սերգելից, դղյակ, գնաի, բամիա, կրյա, վերարկույով, կարկաչուն (պատասխանում է ինչպիսի՞ հարցին), ղոփտուն (ի՞նչ հարցին է պատասխանում), Վիկտորիա (աղջկա անուն), Ֆրանսիա, Անգլիա, անասնաբուժ, ափսեից, արքաին:

ՄԱՅՐԵՆԻ 10 11 2020

  1. Բառերից անջատեք նախածանցները:

Վերհանել, դժբախտ, անհնար, չկամ, չգալ, դժգոհ, անհեռատես:

Վեր-հանել, դժ-բախտ, ան-հնար, չ-կամ, չ-գալ, դժ-գոհ, ան-հեռատես։

  1. Նախածանցներով ածանցավոր բառեր կազմեք:

Ան, չ, դժ, վեր, արտ:

Անօգուտ, չտես, դժբախտ, վերականգնել, արտաբերել

  1. Բառերը բաժանեք արմատների, ածանցների և տեղավորեք աղյուսակում:

Բարձրաձայն, լավամարդ, անհանգիստ, լեզվանի, մարդկային, հեռագրատուն, լուսարձակ, բառ, պատուհան, հոգի, նավ, գալուստ, սառը, դանակ, գազանանոց, հողագուդ, բուժքույր, բժշկուհի:

պարզածանցավորբարդԲարդ ածանցավոր
բառանհանգիստբարձրաձայն 
պատուհանլեզվանիլավամարդ 
հոգիմարդկայինհեռագրատուն 
նավգազանանոցլուսարձակ 
գալուստբժշկուհիհողագունդ 
սառը բուժքույր 
դանակ   
  1. Պարզ բառերին արմատներ ավելացրեք և ստացեք բարդ բառեր:

Շուն, գինի, բույս, հույս, տարի, օր:

Շնաձուկ, գինետուն, բուսական, հուսալի, տարեգլուխ, կեսօրОставьте комментарий

288

288ա)60կգ-270գ=59կգ1000գ-270գ=59կգ830գ
12ց-82կգ=11ց100կգ-82կգ=11ց18կգ
7տ-5ց=6տ70ց-5ց=6տ65ց
5կգ400գ-600գ=4կգ1400գ-600գ=4կգ800գ

Լուծում
140-30=110
3×110=330
Պատ․՝330ընկույզ։

299ա)2170:35=62
7310:34=215
1428:14=1428
108036:36=3001
բ)58500:25=2340
1472:23=64
4590:45=102
19956:33=605

ՄԱԹԵՄ 806

  1. ա)4242-(3415-1280)=2107
    324216-(43015-1200):5=315853
    215432-55x(42240:60-704)=215
    Հաշվի՛ր
  2. ա)  2324×72=167328     բ)1180×340=401200
  3.      6540×840=5,493,600    2500×160=400000
  4.        8452×62=524024         1200×320=384000
  1. Հաշվի՛ր արտահայտության արժեքը, եթե   a = 3400 ա) 2458x(a-3339)=149938
          1647x(a-3400)=0            
  2. Դի՛ր փակագծեր այնպես, որ հավասարությունը դառնա ճշմարիտ:
    ա) (610+300)–120–20=810              600–600–(500×5)=100
          610–300–(100:20)=600                (600–300)-500:5=400

Մաթեմ 23 09

  1. Հաշվիր.
    ա)  2184-725+96542–7205=90796                          բ)8592–657+124567–7025=125577
           1000:4×80:200=100                                              5100:6×40:200=17
           215×4:20×30=1290                                                 33600:60:70×22=176
  2. Մրգային աղցանի համար Սոնան օհտագործեց խնձոր, տանձ և դեղձ : Խնձորը 320 գ-ով ավելի էր դեղձից: Տանձը 120 գ-ով քիչ էր դեղձից : Հաշվիր, թե որքան միրգ օգտագործվեց Սոնան՝ գիտենալով, որ դեղձը 600 գ է :
    Լուծում
    600+320=920
    600-120=480
    600+920+480=2000Պատ․2000։
  3. Հաշվիր արտահայտության արժեքը, եթե   a=3200

   a+308–1654                 5xa:40                        a+3208–a=3208               a:40×64

3200+308-1654=1854 5×3200:400=40 3200+3208-3200=3208 3200:40×64=5120

  •  Տրված թվերը գրիր երկու հավասար արտադրիչների արտադրյալի տեսքով:
    1×1=1, 2×2=4, 3×3=9, 4×4=16, 5×5=25, 6×636,  7×7=49,  8×8=64, 9×9=81, 10×10=100  
  • Արտահայտիր.ա)  միլիմետրով                     բ) մետրով5սմ=50                                            5կմ=50
    7մ=700                                            23կմ 235մ=485
    5սմ 6մմ=56                                    318կմ 16մ=318016
    5մ 55սմ 6մմ=1556                          400կմ 4մ=400004