Մաթեմատիկա 18.02.2021

  1. Բեռնատարն անցավ 402 կմ, իսկ մարդատարը նույն ժամանակում անցավ 83 կմ-ով ավելի: Քանի՞ կմ անցավ մարդատարը:
    Լուծում
    402+83=485
    Պատ՝. 485կմ
  2. Արմենն ու Անին ապրում են նույն շենքում: Առավոտյան Արմենն ու Անին միաժամանակ գնացին դպրոց՝ Արմենը ոտքով, իսկ Անին՝ հեծանվով: Արմենը դպրոց հասավ 27 րոպեում, իսկ Անին 9 րոպեով շուտ: Քանի՞ րոպեում դպրոց հասավ Անին:
    Լուծում
    27-9=18
    Պատ՝. 18 րոպե
  3. Երկու քաղաքներից  իրար ընդառաջ շարժվեցին երկու մեքենա: Երբ նրանք հանդիպեցին, ապա նրանցից մեկն անցել էր 717 կմ, իսկ մյուսը՝ 184 կմ: Որքա՞ն էր հեռավորությունը երկու քաղաքների միջև:
    Լուծում
    717+184=901
  4. Նույն կետից նույն ուղղությամբ միաժամանակ շարժվեցին մարզիկն ու հեծանվորդը: Որոշ ժամանակ անց մարզիկը անցել էր 17 կմ, իսկ նրանց միջև հեռավորությունը 8 կմ էր: Քանի՞ կմ էր անցել հեծանվորդը:
    Լուծում
    17+8=25
  5. Երկու գնացք շարժվեցին  C  կայարանից: Առաջինը անցավ 73 կմ և հասավ  H  կայարան: Երկրորդը անցավ առաջինից 27 անգամ շատ ճանապարհ և հասավ  S  կայարան: Գտիր հեռավորությունը  C  և  S  կայարանների միջև:
    Լուծում
    73.27=1971
    Պատ՝. 1971

Մաթեմատիկա 16.02.2021

515. Կատարի՛ր գործողությունը։

ա) 42կմ-350մ=41կմ 1000մ-350մ=41կմ 650մ

12դմ 2սմ-7սմ=11դմ 12սմ-7սմ=11դմ 5սմ

բ) 82կգ-6գ=81կգ 1000գ-6գ=81կգ 994գ

22տ 200կգ-380կգ=21տ 1200կգ-380կգ=21տ 880կգ

գ) 25օր-15ժ=24օր 24ժ-15ժ=24օր 9ժ

18ժ 20ր-30ր=17ժ 80ր-30ր=17ժ 50ր

517. 450կմ հեռավորությամբ a և b քաղաքներից իրար ընդառաջ շարժվեցին երկու մեքենա։ Շարժվելուց որոշ ժամանակ անց առաջինը ավտոմեքենան անցել էր 120կմ, որը 28կմ-ով քիչ էր երկրորդի անցած ճանապարհից։ Այդ պահին որքա՞ն էր նրանց միջև հեռավորությունը։

Լուծում

120+28=148

120+148=268

450-268=182

Պատ՝. 182կմ

519. A քաղաքից միևնույն ուղղությամբ շարժվեցին երկու ավտոմեքենա։ Շարժվելուց որոշ ժամանակ անց նրանց միջև հեռավորությունը 20կմ էր։ Այդ պահին բորքա՞ն ճանապարհ էր անցել երկրորդը, եթե առաջինը ավելի դանդաղ էր ընթացքում և անցել էր 75կմ։

Լուծում

75+20=95

Պատ՝. 95կմ

520. Դերձակը 2-րդ օրը կարեց 12 վերնաշապիկ և օգտագործեց 40 կոճակով ավելի, քան օգտագործել էր 1-ին օրը՝ կարելով 7 վերնաշապիկ։ 3-րդ օրը նա կարեց ևս 6 այդպիսի վերնաշապիկ։ Ընդամենը քանի՞ կոճակ օգտագործեց դերձակը այդ վերնաշապիկների համար։

Լուծում

12-7=5

40։5=8

8.(7+12+6)=200

15.02.2021

512. Կազմի՛ր արտահայտություն և գտի՛ր։

1218 և 412 թվերի տարբերությունից 7 անգամ մեծ թիվը։ (1218-412).7=5628

2188 և 412 թվերի գումարից 8 անգամ փոքր թիվը։ (2188+412)։8=325

12 և 41 թվերի արտադրյալից 725-ով փոքր թիվը։ 12.41-725=

516 և 12 թվերի քանորդից 842-ով մեծ թիվը։ 516։12+842=885

513. Հաշվիր արտահայտության արժեքը։

ա) 127.(426։3)-(5425։5+1296)=15763

426։3=142

127.142=18034

5425։5=1085

1085+1296=2381

18034-2381=15763

514. Հաշվիր արտահայտության արժեքը։

ա) 888։(64.25-1576)+7041=7078

64.25=1600

1600-1576=24

888։24=37

7041+37=7078

բ) 302+(888-2604։6).62=28450

2604։6=434

888-434=454

454.62=28148

302+28148=28450

12.02.2021

502. Արան կարգային գումարելիների գումարը ներկայացրել է Թվի տեսքով և հետո որոշ թվեր ու թվանշաններ փոխարինել քառակուսիներով ու աստղանիշերով։ Վերականգնի՛ր դրանք։

բ) 50000+200+40+3=50243

7.100000+2.1=700002

503. Աստղանիշը փոխարինի՛ր այնպիսի թվանշանով, որ ստանաս անհավասարություն։

բ) 74912>74820 52085<52318

65807>65420 40754<40853

507. Որոշիր տղաներից յուրաքանչյուրի զանգվածը։

Արամ=68-Աշոտ

Նարեկ=72-Աշոտ

68+72=140

140-70=70

70։2=35

Աշոտ-35կգ

72-35=37

Նարեկ-37կգ

68-35=33

Արամ-33կգ։

.508. Արան ավտոբուսով գնում էր Երևանից Գավառ։ Նրա այն հարցին, թե քանի կիլոմետր է մնում մինչև Գավառ, վարորդը պատասխանեց, որ Երևանից Գավառ հեռավորությունը 98կմ է։ Եվս 12կմ անցնելուց հետո կմնա այնքան, որքան արդեն անցել են։ Դրանից հետո Արային պարզ էր իր հարցի պատասխանը։ Արան ինչպե՞ս հաշվեց մնացած ճանապարհի երկարությունը։

Լուծում

98։2=49

49+12=71

Պատ՝. 71կմ

11.02.2021

498. Արտահայտի՛ր նշված միավորներով։

Բ) 5կմ=500000սմ։ 1կմ=1000մ, 1մ=100սմ, 100.1000=100000, 5.100000=500000

7կմ=70000դմ։ 1կմ=10000դմ, 7.10000=70000

3կմ 3դմ=300030սմ։ 1կմ=100000սմ, 1դմ=10սմ 100000.3=300000, 10.3=30, 300000+300=300030

5կմ 400մ=54000դմ։ 1կմ=10000դմ, 100մ=1000դմ, 10000.5=50000, 1000.4=4000, 50000+4000=54000

Գ) 8կգ=8000գ։ 1կգ=1000գ 1000.8=8000

7ց=700000գ։ 1ց=100000գ, 100000.7=700000

4տ 4ց=4400կգ։ 1տ=1000կգ, 1ց=100գ, 4.1000.4000, 4.100=400, 4000+400=4400

5տ 7ց 8կգ=5708կգ։ 1տ=1000կգ, 1ց=100կգ, 5.1000=5000, 7.100=700, 5000+700+8=5708։

499. Հաշվիր արտահայտության արժեքը։

ա) 241.(14300-13850)-(47324-23405-23193)=107724

14300-13850=450

241.450=108450

47324-23405=23919

23919=23193=726

108450-726=107724

բ) 128000։(33454+30546)-(47324-47258)։33=0

33454+30546=64000

128000։64000=2

47324-47258=66

66։33=2

2-2=0

500. Լրացրու աղյուսակը։

Գումարելի12462597799874
Գումարելի1243546223459
Գումար137056524133333

501. Լրացրու աղյուսակը

Արտադրիչ24266101
Արտադրիչ32113234
Արտադրյալ7768287123434

Մաթեմատիկա 09.02.2021

483. Սոնան գնեց գրիչ, մատիտ ու քանոն և վճարեց 750 դրամ։ Աննամ գնեց գրիչ ու քանոն և վճարեց 550 դրամ։ Անին գնեց գրիչ ու մատիտ և վճարեց 500 դրամ։ Ի՞նչ արժե այդ իրերից յուրաքանչյուրը։

Լուծում

750-550=200

500-200=300

500-200=300

Պատ՝. մատիտ-200 դրամ, գրիչ-300 դրամ, քանոն-250 դրամ

488. Գրիր այն թիվը, որը պատկանում է.

ա) 1- կարգում՝ 6, 4-րդ կարգում՝ 5 կարգային միավորներ, 5196

բ) 3-րդ կարգում՝ 9, 5-րդ կարգում՝ 2 կարգային միավորներ, 26963

Մաթեմատիկա 02.04.2021


457. Սոնան 7 տուփ կարաի համար վճարեց 680 դրամով ավելի, քան Աննան՝ 5 տուփի համար։ Աղջիկներից յուրաքանչյուրը որքա՞ն վճարեց իր գնած կարագի համար։

Լուծում

7-5=2

680։2=340

340.7=2380

340.5=1700

Պատ՝. Սոնա-2380, Աննա-1700

458. Հայկը 15կգ ծիրանի համար վճարեց 360 դրամով ավելի, քան Արան՝ 12կգ-ի համար։ Նրանցից յուրաքանչյուրը որքա՞ն է վճարել իր գնած ծիրանի համար։

Լուծում

15-12=3

360։3=120

120.15=1800

120.12=1440

Մաթեմատիկա 02.08.2021

446. Գծի՛ր և լրացրու՛ մոգական

ա)

145243212
267200133
188157255

212+255=467

600-467=133

200+133=333

600-333=267

255+200=455

600-455=145

145+212=357

600-357=243

243+200=443

600-443=157

բ)

145243212
267200133
188157255

212+255=467

600-467=133

133+200=333

600-333=267

145+267=412

600-412=188

145+212=357

600-357=243

243+200=443

600-443=157

472. Մևնույն կետից նույն ուղությամբ միաժամանակ շարժվեցին երկու հեծանվորդ։ Շարժվելուց որոշ ժամանակ անց առաջինը անցել էր 24կմ, իսկ երկրերդը՝ 28կմ։ րքան էր նրանց հեռավորությունը։
Ո՞ր հեծանվորդն էր ավելի արագ ընթացում։

Լուծում

28-24=4

24<28

Պատ՝. 4կմ հեռավորություն, երկրորդ հեծանվորդը ավելի արագ էր առաջին հեծանորդից

Մաթեմատիկա


471. Երկու տարբեր կետերից իրար ընդառաջ վազեցին երկու ընկեր։ Երբ նրանք հանդիպեցին, պարզվեց, որ նրանցից մեկն անցել է 240մ ճանապարհ, իսկ մյուսը՝ 320մ։ Որքա՞ն էր այդ կետերի հեռավորությունը։

Լուծում

240+320=560

Պատ՝. 560մ հեռավորություն

475. Միևնույն կետից հակառակ ուղությամբ շարժվեցին երկու հետիոտն։ Շար-վելուց որոշ ժամանակ անց առաջինը անցել էր 340մ, որը երկրորդի անցածից ավելի էր 30մ-ով։ Որքա՞ն էր այդ պահին նրանց հեռավորությունը։

Լուծում

340-30=310

340+310=650

Պատ՝. 650մ հեռավորություն

476. 8 դույլ ջուրը 24լ-ով ավելի է 5 դույլ ջրից։ Հաշվի՛ր, թե քանի լիտր է այդպիսի 10 դույլ ջուրը։

Լուծում

8-5=3

24։3=8

8.10=80

Պատ՝. 80լ