Վարժ․27-30

                                      Պատ՝․206:

27 Ի՞նչ թիվ պետք է հանել 512-ից, որպեսզի արդյունքը հավասար լինի  176-ի և 167-ի գումարին։

                  Լուծում

              1)176+167=343

              2)512-343=169

                                  Պատ՝․169:

28     Քաղաք տանող ճանապարհը, որի երկարությունը  350 կմ է, կազմված է վերելքից, վայրէջքից և ևս մեկ վերելքից։ Առաջին վերելքի երկարությունը 120կմ է, վայրէջքինը՝  90 կմ։  Վերելքից ո՞րն է ավելի երկար՝ առաջի՞նը, թե՞ երկրորդը։

                Լուծում

         1)   120+90=210

          2)   350-210=140   II -140

                                    Պատ՝․140։

30 Մի տոպրակում կար  264 ընկույզ, իսկ մյուսում՝  305։ Մի տոպրակից  երկրորդը տեղափոխեցին 82 ընկույզ , ապա երկրորդից առաջինը՝  117 ընկույզ։ Քանի՞ ընկույզ եղավ տոպրակներից ամեն մեկում։

                        Լուծում

  1. 264-82=182
  2. 305+82=387
  3. 387-117=270
  4. 182+117=299

         Պատ՝․299

Վարժ․20,24, 26

19 Հեծյալը առաջին օրը անցավ 62 կմ, երկրորդ օրը՝ 15 -ով ավելի։ Քանի՞ կմ անցավ հեծյալը երկու օրում։  

              Լուծում

  1. 62+15=77կմ   II օրը
  2.  62+77=139    2  օրում

                       Պատ՝․139 կմ:

20 Գյուղն ունի 5632 բնակիչ։ Նրանցից  1920-ը տղամարդիկ են,    2053-ը կանայք,մնացածները՝ երեխաներ։ Քանի՞ երեխա է ապրում գյուղում։      

                 Լուծում

            1)1920+2053=3973 աղ տղ

            2)   5632-3973=1659 երխա     

                         Պատ՝․1659 երխա ։

24 Մի ծառին նստած էր 15 ճնճղուկ, իսկ մյուսին՝ 19։ Յուրաքանչյուր ծառից թռավ 7 ճնճղուկ, և յուրաքանչյուրին նստեց 10 ճնճղուկ։ Ընդամենը քանի՞ ճնճղուկ եկավ

 Երկու ծառի վրա։

               Լուծում

            1) 15-7+10=8 ճ․

             2) 19-7+10=22 ճ․

             3)  8+22=30 ճ․

                           Պատ՝․30 ճնճղուկ

26 Ի՞նչ թիվ պետք է գումարել 101-ին, որպեսզի արդյունքը հավասար լինի  258-ի և 49-ի գումարին։

                      Լուծում

                  1)  258+49=307
                  2)  307-101=206